Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

Dlaczego się boimy?

Czy stres to coś złego?

Odczuwanie strachu, stresu w czasie epidemii jest czymś zupełnie naturalnym. Nadmierny stres jest oczywiście szkodliwy i jeżeli jest długotrwały niesie za sobą wiele negatywnych skutków, a nawet chorób. Może też negatywnie wpływać na nasze relacje
z najbliższymi, zwiększać nerwowość i napędzać kłótnie. Kiedy stres wywołany epidemią potraktujemy jako wyzwanie, to może nas to zmotywować do podjęcia wysiłku, by przestrzegać ogólnych zaleceń (większej dbałości o higienę rąk, pozostawania w domu). Radzić sobie ze stresem możemy również poprzez reakcję wspierania. Umożliwia to ochronę nas samych i naszych bliskich. Mechanizm ten pomaga przekształcić strach i stres w nadzieję, odwagę i pomoc innym np. poprzez zrobienie zakupów osobie starszej, czy zadzwonienie i rozmowa z kimś kto jest w kwarantannie.

 

Jak poznać, że przeżywamy lęk?

Lęk może pojawiać się w formie różnych symptomów zarówno w sferze fizycznej jaki psychicznej. Kiedy lepiej poznamy co się z nami dzieje łatwiej nam będzie zapanować nad lękiem.

Objawy fizyczne lęku – bóle (np. głowy, brzucha, mięśni), zawroty głowy, nudności, biegunka, dreszcze, napięcie mięśni,  przyśpieszone bicie serca, pocenie się, zmęczenie problemy ze snem.

Objawy psychiczne lęku – niepokój, nerwowość, zamartwianie się, rozdrażnienie, problemy z koncentracją uwagi i pamięcią, nawracające myśli (np. o chorobie, śmierci).

 

Jak uchronić się przed lękiem związanym z epidemią?

 

Joanna Kiszka – psycholog
Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Górnie

 

Bibliografia

  1. Cwalina, M. Stokwisz „Zaraz stanie się coś strasznego. Pierwsza pomoc dla osób zmagających się z OCD i ich rodzin” Łódzka Fundacja Psychoterapii i Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
  2. Kotlińska – Antczak „Psychopatologia” w: M. Jarema, J. Rabe-Jabłońska „Psychiatria.
  3. Podręcznik dla Studentów medycyny”, Wydawnictwo Lekarskie PCWL, Warszawa 2011
  4. Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej „Jak poradzić sobie z lękiem w czasie epidemii…” www.cpppb.pl
Exit mobile version