Informacja

Ważna informacja dla osób z niepełnosprawnościami w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1165) oraz ustawy z dnia 25 września 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1494), uprzejmie informujemy, iż:

1. OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA POSIADAJĄCA ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI / O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI WYDANE NA CZAS OKREŚLONY:
    – może wystąpić do powiatowego (miejskiego) zespołu z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia.
  2. OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA POSIADAJĄCA ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI (TJ. OSOBA PONIŻEJ 16. ROKU ŻYCIA) I WYSTĘPUJĄCA (PO RAZ PIERWSZY) O WYDANIE ORZECZENIA O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI (JAKO OSOBA POWYŻEJ 16 ROKU ŻYCIA):
    – może wystąpić do powiatowego (miejskiego) zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
  3. W PRZYPADKU ZMIANY STANU ZDROWIA:
    – osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności może w okresie ważności tego orzeczenia wystąpić do powiatowego (miejskiego) zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
  4. JEŻELI WNIOSEK O WYDANIE KOLEJNEGO ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ALBO O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ZOSTAŁ ZŁOŻONY W OKRESIE WAŻNOŚCI ODPOWIEDNIO ORZECZENIA USTALAJĄCEGO NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ ALBO ORZECZENIA USTALAJĄCEGO STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI:
    – to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
  5. PO OTRZYMANIU WNIOSKU O PONOWNE WYDANIE ORZECZENIA O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆI ZŁOŻONEGO W OKRESIE WAŻNOŚCI DOTYCHCZASOWEGO ORZECZENIA:
    – przewodniczący powiatowego (miejskiego) zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
  6. KARTY PARKINGOWE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, KTÓRYCH TERMIN UPŁYWA DO DNIA 30 WRZEŚNIA 2024 R.:
    – zachowują ważność do dnia 31 marca 2025 r. Karty parkingowe których termin upływa po wskazanej dacie (tj. po dniu 30 września 2024 r.) – zachowują ważność do dnia określonego w tym dokumencie.

Informacja dla osób z niepełnosprawnościami [PDF]