Od przedszkola do seniora- projekt łączący pokolenia Relacja 1

Od przedszkola do seniora- projekt łączący pokolenia Relacja 1

Jako pierwsze odbyły się spotkania z instruktorem tańca, które miały na celu pomoc w identyfikacji uczuć, które zwłaszcza dla dzieci mogą być trudne do zwerbalizowania. Tańcząc w grupie dzieci doświadczają uczucia jedności. Ruch wyzwala u nich radość, ośmiela, pomaga rozładować różnego rodzaju napięcia, odreagowywać trudne emocje takie jak gniew, złość, pomaga w pokonywaniu stresu. Zajęcia miały również na celu przybliżenie tańca jako sposobu spędzania wolnego czasu oraz zachęcenie do podjęcia samodzielnych prób tanecznych w przyszłości.

Kolejne spotkania poprowadzone zostały przez psychologa. W czasie ich trwania uczniowie mieli możliwość rozmowy z specjalistą na temat przemocy w rodzinie, praw dziecka, sposobów unikania zagrożeń, a także na temat bezpieczeństwa w Internecie. Prowadzący w przystępny i dostosowany do wieku dzieci sposób uświadomił istniejące w życiu zagrożenia, przedstawił skuteczne sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach oraz uwrażliwił na niebezpieczeństwo wynikające z niewłaściwego postepowania w sytuacji np. spotkań z nieznajomymi w świecie realnym oraz wirtualnym.

Ostatnie spotkania poprowadzone zostały przez policjantów z Komisariatu Policji w Sokołowie Małopolskim, którzy przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa jakimi powinny kierować się w domu, szkole i na ulicy. Opowiedzieli jak zachowywać się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dodatkową atrakcją dla dzieci była niewątpliwie prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy.

Kolejnym działaniem realizowanym w ramach projektu pt. „Od przedszkola do seniora- projekt łączący pokolenia” będzie cykl działań łączących pokolenia w formie warsztatów z elementami arteterapii dla uczniów oraz seniorów biorących udział w projekcie. Zajęcia będą miały na celu integracje międzypokoleniową oraz profilaktykę przemocy.