Wsparcie dziecka w okresie epidemii

Wsparcie dziecka w okresie epidemii

 

      Jak uchronić dziecko przed lękiem?

 

  • Stosuj się do ogólnych zaleceń – wyjaśnijmy dziecku dlaczego dbanie o higienę oraz ograniczanie kontaktów z innymi jest takie ważne i przede wszystkim wprowadź te nawyki w życie. Dziecko widzi, że są sposoby, żeby uchronić się przed zachorowaniem
    i dzięki temu odzyskuje poczucie kontroli i uspokaja się.

 

  • Ogranicz informację – nie zostawiaj telewizora na kanale informacyjnym, uważaj na to co ogląda i słucha dziecko oraz ogranicz rozmowy na temat koronawirusa w jego obecności

 

  • Rozmawiaj z dzieckiem – odpowiadaj na pytania i wątpliwości to buduje zaufanie. Czasem pytania te mogą być trudne i sami możemy nie znać odpowiedzi, dlatego lepiej powiedzieć „nie wiem” niż snuć fantazje. Pamiętaj jednak by dostosowywać odpowiedzi do wieku dziecka.

 

  • Obserwuj zachowanie – jedno dziecko będzie wprost pytało o to co się dzieję, u innego lęk będzie przejawiał się w inny sposób np. wrócą nocne koszmary. Nie zmuszaj do zwierzeń, ale obserwuj np. czy w zabawie nie pojawia się temat zachorowania. Wykorzystaj to co pomaga dziecku zredukować stres np. przytulanie, łaskotki czy trochę ruchu.

 

  • Zachowuj spokój – dzieci obserwują nasze zachowania i reakcję. Kiedy będziemy ulegać panice, nasze rozmowy z innymi dorosłymi będą dotyczyły głównie koronawirusa oraz będziemy przeżywać ciągły niepokój, nasze dziecko też zacznie odczuwać lęk.

 

  • Bądź z dzieckiem – wykorzystaj czas, który dostałeś i jak najwięcej czynności róbcie razem: bawcie się, pograjcie w planszówkę, poczytajcie bajki, przygotujcie posiłek. Wspólne spędzanie czasu zmniejsza poczucie bezradności u dziecka.