Aktywny Samorząd

Aktywny Samorząd – Obszar E

Program finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie informuje o  możliwości ubiegania się o dofinansowanie do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnością korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora.

Adresatem wsparcia jest osoba posiadająca stopień niepełnosprawności, a w przypadku osób do 16 roku życia – orzeczenie o niepełnosprawności, która korzysta z tych urządzeń w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej, czyli będąca pod opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni, ośrodka albo zespołu domowego leczenia tlenem.

Realizacja zadania ma na celu zwiększenie niezależności oraz szans na aktywizację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością poprzez poprawę dostępności do wentylacji domowej, a przedmiotem wsparcia są koszty energii elektrycznej związane ze zwiększonym jej zużyciem w związku ze stałym, intensywnym korzystaniem z obu urządzeń.

Wsparcie ze środków PFRON w ramach nowego zadania wyniesie 100 zł miesięcznie, a okres objęty refundacją kosztów opłaty za energię w ramach jednego wniosku nie będzie dłuższy niż 6 miesięcy i krótszy niż 3 miesiące. Program ma charakter bezterminowy.

Wniosek można złożyć:

1. We własnym imieniu – gdy osoba jest pełnoletnia i ma zdolność do czynności prawnych,
  2. W imieniu i na rzecz osoby niepełnoletniej – gdy jest się rodzicem lub opiekunem prawnym tej osoby,
  3. W imieniu i na rzecz osoby pełnoletniej nie posiadającej zdolności do czynności prawnych – gdy jest się opiekunem prawnym tej osoby, w imieniu osoby udzielającej Ci pełnomocnictwa.

Wniosek o dodatek można złożyć za każdy miniony miesiąc. Pierwszy miesiąc, za który można przyznać dodatek, to lipiec 2024 r. Przysługuje tylko jeden dodatek za każdy miesiąc w roku.

Podstawą do wypłaty dodatku w ramach wniosku jest przedłożenie zaświadczenia potwierdzającego korzystanie z respiratora lub koncentratora tlenu.

Zaświadczenie może być:

• podpisane przez lekarza lub lekarza specjalistę lub fizjoterapeutę lub pielęgniarkę z zespołu realizującego świadczenie długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/ zespołu domowego leczenia tlenem,
  • opieczętowane przez świadczeniodawcę (placówkę medyczną, która realizuje dla Ciebie opiekę domową) i podpisane przez osobę upoważnioną przez tę placówkę.

W przypadku pytań dotyczących korzystania z systemu SOW, zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego:

• bezpłatna Infolinia dostępna w dni robocze w godzinach 9.00 – 17.00
    numer 800 889 777
  • sow@pfron.org.pl

Uruchomienie pierwszego naboru wniosków w SOW jest zaplanowane dnia 28 października 2024 r. i trwać będzie do 30 listopada 2024 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.pfron.org.pl/

Informacje dotyczące realizacji programu w 2024 roku można uzyskać
w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie,