Pierwszy w powiecie rzeszowskim Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży

W ramach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie w 2022 roku rozpoczął funkcjonowanie Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Górnie.

Utworzenie Domu możliwe było dzięki środkom  pozyskanym z budżetu państwa w tym rządowego Programu Kompleksowego Wsparcia dla Rodzin ,,Za Życiem” oraz środków pochodzących z budżetu Powiatu Rzeszowskiego.

Na realizację zadania została przyznana dotacja ze środków budżetu państwa w wysokości: 1.264.117,00 zł.

Łączny koszt realizacji zadania łącznie z wkładem własnym wyniósł: 1.580.892,85 zł.

Siedziba Domu mieści się w wyremontowanym budynku znajdującym się w kompleksie SPZZZ ,,Sanatorium” przy ul. Rzeszowskiej 5 (pawilon 8) w Górnie.

Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Górnie działa na podstawie:

• Ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej;
  • Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki  Polityki Społecznej z dnia 17 stycznia 2022r (Dz. U. 2022 r., poz. 150) w sprawie domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży;
  • Regulaminu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie;

Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży zapewnia całodobowy, okresowy pobyt matkom z małoletnimi dziećmi, kobietom w ciąży, a także ojcom z małoletnimi dziećmi i innym osobom sprawującym opiekę na dziećmi.

USŁUGI

Podstawowe usługi świadczone przez Dom obejmują:

W zakresie interwencyjnym:

• zapewnienie schronienia;
  • zapewnienie bezpieczeństwa oraz ochrony w związku z problemem przemocy w rodzinie;
  • udzielenie pomocy psychologicznej,

W zakresie terapeutyczno-wspomagającym:

• dokonanie diagnozy mieszkańca;
  • udzielenie wsparcia terapeutycznego;
  • udzielenie wsparcia w formie specjalistycznego poradnictwa w szczególności psychologicznego, prawnego, pedagogicznego oraz socjalnego;
  • przygotowanie do świadomego i odpowiedzialnego wypełniania roli rodzicielskiej;
  • zapobieganie powielaniu złych wzorców rodzinnych i środowiskowych, a zwłaszcza wzorca wyuczonej bezradności;
  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych oraz zdobywaniu umiejętność prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego;

W zakresie potrzeb bytowych:

• zapewnienie całodobowego, okresowego pobytu;
  • 4 odrębne mieszkania składające się z kuchni, łazienki oraz pokoju dziennego, dostosowane do potrzeb opiekunów z dziećmi w każdym wieku;
  • wspólne pomieszczenia do pobytu dziennego dla mieszkańców z dziećmi;
  • pomieszczenie do prania i suszenia;
  • pomieszczenie do pracy indywidualnej z mieszkańcami;
  • środki higieny osobistej, środki czystości w sytuacji, gdy nie ma możliwości ich samodzielnego zakupu.

SKIEROWANIE

Podstawą przyjęcia do Domu jest decyzja administracyjna o skierowaniu wydana przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie.

Skierowanie wydaje się po zgromadzeniu przez właściwy ośrodek pomocy społecznej następujących dokumentów:

• wniosek osoby ubiegającej się o skierowanie do domu;
  • rodzinny wywiad środowiskowy;
  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do umieszczenia w domu w odniesieniu do wszystkich osób kierowanych do domu;
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub książeczka zdrowia dziecka;
  • orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada;
  • opinia ośrodka, w którym złożono wniosek o skierowanie do domu, zawierająca uzasadnienie pobytu w domu;
  • postanowienie sądu, jeśli jest to osoba niepełnoletnia.

ODPŁATNOŚĆ

Pobyt w Domu jest odpłatny- średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w Domu na rok 2022 wynosi 3 500 zł zgodnie z Zarządzeniem Nr II/8/2022 Starosty Rzeszowskiego z dnia 18 lutego 2022 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego z dnia 24 lutego 2022 r. poz. 831).

Szczegółowe informacje na temat odpłatności można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie ul. Batorego 9 lub pod nr telefonu 519 585 761.

Informacje na temat funkcjonowania Domu dla matek z małoletnimi dziećmi
i kobiet w ciąży w Górnie można uzyskać pod nr telefonów: 451 166 830, 451 166 829.

Zapraszamy do kontaktu i współpracy!