Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie rzeszowskim (VI)

Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie rzeszowskim (VI)

Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie informuje o realizacji projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn.: “Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie rzeszowskim (VI)” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Oś Priorytetowa I: Rynek pracy otwarty dla wszystkich
Działanie 1.1.Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy  –  projekty pozakonkursowe.
Poddziałanie 1.1.2 Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych
 
Celem projektu jest.: Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie rzeszowskim i m. Rzeszów.

Projekt przewiduje realizację następujących form wsparcia:

  • bon na zasiedlenie,
  • bon szkoleniowy,
  • staże,
  • prace interwencyjne,
  • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
  • refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

Grupa docelowa: Osoby młode w wieku 18-29 lat bez pracy, w tym osoby z niepełnosprawnościami, zarejestrowane w PUP Rzeszów jako bezrobotne, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. osoby z kategorii NEET) zgodnie z definicją osoby z kategorii NEET przyjętą w PO WER 2014-2020.

Definicja NEET (na podstawie PO WER): Osoba młoda w wieku 15-29 lat, która spełnia łącznie trzy następujące warunki:

  • nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo),
  • nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym),
  • nie szkoli się (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy);

W procesie oceny czy dana osoba się nie szkoli, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET, należy zweryfikować czy brała ona udział w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni.

W powyższym zakresie mieszczą się m.in.:

  • osoby młode w wieku 18-29 lat, tj. osoby, które mają ukończone 18 lat, ale nieukończone 30 lat (do projektu można zakwalifikować osobę do dnia poprzedzającego ukończenie 30 roku życia),
  • osoby, które nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym ani nie szkolą się, przy czym za kształcenie formalne należy uznać kształcenie w formach szkolnych w trybie dziennym,
  • osoby, które kształcą się w trybie zaocznym lub wieczorowym oraz szkolą się ze środków prywatnych.

Wsparcie dla osób przystępujących do projektu będzie udzielane zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, tj.:

  • osobom poniżej 25 roku życia w ciągu 4 miesięcy od dnia rejestracji;
  • osobom powyżej 25 roku życia w ciągu 4 miesięcy od dnia przystąpienia do projektu.

Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie zapewnia możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 w RPO oraz współpracuje w tym zakresie z działającymi na obszarze realizacji projektu instytucjami pomocy i integracji społecznej.

Udzielenie wsparcia w ramach projektu każdorazowo poprzedzone jest identyfikacją potrzeb uczestnika projektu oraz opracowaniem lub aktualizacją dla każdego uczestnika projektu Indywidualnego Planu Działania, o którym mowa w art.2 ust.1, pkt. 10a i art. 34a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Projekt   zapewnia   wsparcie  w postaci indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych w wieku 18-29 lat, która opiera się na co najmniej trzech elementach indywidualnej i kompleksowej pomocy wskazanych w typach operacji w ramach osi I, przy czym Indywidualny Plan Działania oraz pośrednictwo pracy lub poradnictwo zawodowe stanowią obligatoryjną formę wsparcia.

Okres realizacji projektu : 01.01.2021r. do 31.12.2022r.
Całkowita wartość projektu:  4 588 779,00 PLN,
w tym dofinansowanie z UE stanowi 91,89% całkowitej wartości projektu.

Projekt będzie rozliczany stawką jednostkową zgodnie z Metodologią wyliczenia stawki jednostkowej  na doprowadzenie do zatrudnienia osób młodych z kategorii NEET w woj. podkarpackim z 13 listopada 2020r.

Kwalifikacja osób do projektu odbywać się będzie w sposób cykliczny, zgodnie z kryteriami dostępu określonymi w Planie Działania na 2021 rok, w oparciu o regulamin rekrutacji do projektu i zgodnie z zasadą równych szans kobiet i mężczyzn. Proponowane formy wsparcia będą niwelować bariery na jakie narażone są uczestniczki/uczestnicy projektu.

Informacja o projekcie:

  • obsługa połączeń przychodzących z sieci stacjonarnych  – numer infolinii 801 002 124 kolejno wybierz 2, potem wybierz 7,
  • obsługa połączeń przychodzących z sieci komórkowych – numer infolinii 459 595 060 kolejno wybierz 2, potem wybierz 7.

Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie, Centrum Aktywizacji Zawodowej (CAZ), al. Batalionów Chłopskich 7, 35-038 Rzeszów.

Szczegółowe informacje nt. projektu na stronie PUP

Pismo skierowane do PCPR w celu rozpowszechnienia informacji o programie